Ultrasonogrāfija

Kopš pagājušā gadsimta 50.–60. gadiem, kad ultraskaņu sāka lietot medicīniskiem mērķiem un tika radītas pirmās komerciālās ultrasonogrāfijas iekārtas, kuras ļāva iegūt audu vizuālu attēlojumu, no relatīvi vienkāršas metodes, kas bija izmantojama ierobežota patoloģiju klāsta diagnostikā, ultrasonogrāfija izveidojusies par vienu no svarīgākajām vizuālās diagnostikas metodēm. Tehnoloģijām attīstoties, papildus sākotnējam B režīmam (melnbaltais ultrasonogrāfijas attēls) plaši attīstījusies doplerogrāfija, kas ļauj detalizēti izmeklēt asinsvadus. 

Plašs ultrasonogrāfijas zonžu klāsts ļauj visaptveroši izvērtēt gan virspusējos, gan dziļos audus dažādās to atrašanās vietās, nodrošinot piekļuvi ne tikai caur ķermeņa ārējo virsmu, bet arī endokavitāli un, veicot laparoskopiju. Pēdējo gadu modernākās tehnoloģijas, kuras pakāpeniski tiek ieviestas ikdienas darbā, ir 3D (ultraskaņas telpisks attēls) un 4D režīmi (telpiskais attēls reālajā laikā), reālā laika elastogrāfija (atvieglo labdabīgo un ļaundabīgo veidojumu diferencēšanu) un ultraskaņas kontrastizmeklēšana. 

Visas šo jauno tehnoloģiju radītās iespējas nodrošina, ka metode izšķirtspējas ziņā ir ne tikai pielīdzināma datortomogrāfijai un pat magnētiskajai rezonansei, bet salīdzinājumā ar tām daudzos gadījumos pat sniedz priekšrocības. Ultrasonogrāfiju ikdienā plaši izmanto, lai iegūtu audu materiālu morfoloģiskai analīzei, kā arī veiktu ārstnieciskās manipulācijas: drenētu uzkrājušos šķidrumu, ievadītu medikamentus, veiktu patoloģisku masu ķīmisku vai radiofrekvenču ablāciju u.c.

Ultrasonogrāfijas priekšrocības ir iespēja audus vērtēt reālajā laikā (“te un tagad”), izmeklēšanas ātrums, relatīvs nekaitīgums pacienta veselībai, plašā informācija par dažādas lokalizācijas audu un orgānu sistēmu stāvokli, kā arī tehniska vienkāršība. Šīs īpašības ļauj metodi lietot gan radiologiem, gan visdažādāko specialitāšu ārstiem, un tikai neskaidros gadījumos diferenciāldiagnostikā  izmanto sarežģītākas vizuālās diagnostikas metodes. Ultrasonogrāfistu biedrības un asociācijas visā pasaulē apvieno dažādu specialitāšu ārstus, kas ikdienā izmanto ultrasonogrāfijas metodi.